top of page

Jak to celé vzniklo?

„Jednou mi ho posadili do lavice a už jsme spolu 36 let.“ Tak nějak takto začíná náš příběh. Já, holka z Prahy a on, „starý mazák“ z Polabí. Jeho tatínek ho varoval, aby si dal na holky z Prahy pozor, protože co ty mohou vědět o zemědělství. Ale když nás posadili do společné lavice na střední škole zemědělské v Poděbradech, bylo to jasné. Nejdřív ode mě opisoval úkoly, později jsme se procházeli po Poděbradské kolonádě, a nakonec přišla první pusa. Nezlomila nás ani základní vojenská služba, ani bývalý režim. Naše zalíbení a společná láska ke zvířatům a zemědělství přerostla v myšlenku obnovení farmy, která je dnes jednou z větších ve Středních Čechách.

 

Když se Pepa v roce 1991 vrátil z vojny, začal ihned podnikat. Postupně jsme se víc a víc zapojovali do chodu statku a farmy, získávali jsme zpět pole, která byla jeho rodině zabavena a dali jsme tak základ „nové moderní farmě“. Začátky nebyly vůbec jednoduché. Neměli jsme žádné stroje, vybavení, a tak jsme vše obhospodařovali ručně. Pamatuji si, jak mi poprvé zazvonil budík brzy ráno a já tak musela začít vstávat každý den. Nasadit nůše na záda, zabalit svačinu, nabrousit nože a už se šlo pro květák. Z pole rovnou na statek, postarat se o zvířata. Chtěli jsme ale něco víc. Pepa byl vždy pro inovace a nebál se riskovat. A tak jsme se stali prvními zemědělci v Polabí, co zde začali pěstovat saláty, ředkvičky a podobné plodiny. Tehdy to byla novinka, a tak trochu „troufalost“, dnes běžná zelenina.

 

Jak se rozrůstala farma, rozrůstala se i naše rodina o dva krásné a zdravé syny. Rozhodnutí, zda se zapojí jednou do dění naší farmy jsme nechali na nich. Našim cílem bylo poskytnout jim takové vzdělání, díky kterému se budou jednou schopni o sebe postarat. Snažili jsem se jim dopřát to, co my jsme moc nepoznali a zaměřili jsme se tak na výuku cizích jazyků a sportovní vyžití. Určitě se teď ale ptáte, zda má farma svého následníka. To víte, že ano. Mladší syn je dnes plnohodnotným členem Farmy Novák. Plně se věnuje investicím, inovacím a celkové modernizaci zemědělství.

Jak vypadá farma dnes? Hlavní plodiny, kterým se s maximální péčí věnujeme, jsou brambory, košťálová zelenina a dýně. Dále pěstujeme kořenovou zeleninu, listovou zeleninu a cibuli. V loňském roce jsme přidali české jahody, které pro svou chuť, šťavnatost a velikost sklidily velký úspěch.

S naší produkcí se můžete setkat i Slovensku. Od roku 2021 provozujeme útulnou, malou prodejnou v Přerově nad Labem a aktivně se zapojujeme do dění obce. Mimo podpory různých aktivit zde ve vesnici letos také poprvé pořádáme Dýňové slavnosti, které věříme, že potěší srdce každého návštěvníka.

LOGA FARMA.png
bottom of page